Ledové dobývání Zvíkova

S postupující zimou hladina Orlické přehrady postupně klesala – jinak je hladina už druhou zimu výrazně snížena kvůli opravě hráze. Tento rok patří mezi výjimečné, kdy hladina stoupá. Pravděpodobně jen dočasně, vzestup způsobily vydatné deště a tání v minulých dnech. Stávající ledový příkrov se zvedl téměř o metr, čímž vytvořil u břehu dvoumetrový vodní příkop pokrytý tenkou krustou nového ledu. Jak se dostaneme na led? 

Nástup za mrazivého 1. února ještě snadný
Výstup a nástup za účelem získání naplaveného materiálu pro stavbu pontonu 2. února
Stav po úspěšném výstupu 2. února včetně vylovených a uložených částí pontonu

Třeba přes prkno, to naše by muselo být nejméně o metr delší, abychom příkop překonali. Spadané jedlové větve prkno „prodlouží“, všichni jsou bezpečně na ledě. Dokonce se dá i vrátit pro zapomenuté hokejky. Led pocukrovalo páteční noční sněžení poté, co úplně zmrzla téměř dokonale rozpuštěná sněhová kejda. Na východ a severovýchod od Prahy se ledové plochy zcela nevyrovnaly, u Zvíkova bruslíme po ledě naprosto vodorovném. Povrch jen lehce krupičkový, na mnoha místech se sníh vpil úplně. Dokonce to bylo i na dva hokejové mače, puk ani moc neodskakoval. To vše o prvním únorovém dnu. Na hromnice se oteplilo, nástup a výstup se staly ještě dobrodružnějšími. Z plovoucí ledové desky se odlamují okraje provizorního pontonu, ale i přesto je nakonec vše v suchu.

Nultý kilometr Otavy
Při pravém břehu vltavském – Otava přitéká zleva

1.2.2021

N1022

2.2.2021 – ubytek ledu patrny

Totéž místo 2. února

Na nultém kilometru, to jest na soutoku Otavy a Vltavy se bruslit dá. Po proudu jen malý kousek, dále už je led pod tři centimetry. Proti proudu necelá dva kilometry, za záhyb nevidíme, ale podle zkušenosti a staších snímků ze satelitu nemá cenu obcházet. Navíc bychom opět museli překonávat dvoumetrový příkop mezi ledem a břehem. S nadějí na další soutok, tentokrát Otavy a Lomnice vyrážíme proti produ Otavy. Je znát, že bruslíme proti proudu, jedeme vyrazně pomaleji než opačným směrem. Kdo si myslí, že je proud tak silný, tak ať raději zkontroluje směr větru. Kolem Svaté Anny je všude stejně dobrý led, jen ve zúžení směrem k soutoku s Lomnicí vidíme vodu. Během dvou dnů zvýšený průtok odplavil tři či čtyři kilometry ledu, podél pravého břehu se dostaneme kousek za značku 6. kilometru. 

Proč nejede dál? …
… protože není kam. Začátkem únopra se na soutok Otavy s Lomnicí nedostaneme.

Cestou zpět nalézáme na břehu pětimetrové prkno a paletu. Výstup z ledu tedy bude bezproblémový, vykoupeme se až doma ve vaně. 

Doprava naplavené palety, zárodku budoucího pontopnu
I pětimetrové prkno se našlo.

Nástup z levobřežního konce Zvíkovského mostu přes Otavu. Případně kdekoli jinde, dvoumetrový příkop je všude. Vzhledem k oteplení 2. února a bruslařsky nepříznivé předpovědi na další dny se Zvíkov stane opět z ledu nedobytným.

Na této straně bylo povinností týmu nejen zabránit vstřelení branky, ale možná ještě více ochrana tyček před střelami soupeřů.
Někteří dálkoví bruslaři překvapili svým hokejovým uměnímn
1. února
2. února
Napodruhe uz uspesny – ponton bylo nutne posunout

Napsat komentář