Shrnutí sezóny 2021/2022

Před závěrečným ohněm se hodí přehled, jak jsme bruslili. Kuriozitou sezóny je, že po mnoha letech přírodní led roztál dříve než Sparta rozpustila ten svůj 🙂 V minulosti to nebylo tím, že by venku více mrzlo 🙂

Bruslilo se v šesti po sobě jdoucích měsících, poprvé v 26. listopadu, stejně jako v minulém roce na Pohořském rybníku. Oproti loňskému překvapení v podobě velmi silného ledu trvalo v této sezóně nejméně hodinu, než jsme se osmělili k bruslení na celé ploše ledu o síle mezi 3-4 cm. Led po celé odpoledne praskal, ale odolal. Opět se tedy bruslilo poprvé na stejném místě, tento kout Novohradských hor je v posledních letech na začátku zimy pravidelně nejchladnější. Bruslení je pokaždé jiné, podmínky nevyzpytatelné, přesto je považuji za dlouhou dobu nejnáročnějí. Velmi proměnlivé počasí, velmi často mrazivé období nevydrželo ani celou noc, buď začalo mrznout až nad ránem, nebo se po nadějném večeru po půlnoci oteplilo. Oproti minulosti velmi často sněžilo, většinou sníh zůstával jen na ledě. Delší období stabilního jasného počasí v březnu by bývalo bylo perfektní pro bruslení, noci byly mrazivé. Jenže kvůli předchozí absenci mrazů se nevytvořily silné ledy, takže se bruslit dalo jen výjimečně.

Naposledy se dalo jakž takž bruslit 4. dubna. Ledy potom vydržely přibližně do poloviny měsíce, ale na sv. Lidvinu z Schiedamu přes noc nemrzlo, takže se poslední ledy tak bořily, že se bruslit nedalo. Teoreticky by se možná někde sklouznout dalo kolem Velikonoc, ale proměnlivý nepřízniívý vrorec počasí přetrvával.

Po několika letech se povedlo obbruslit celé Lipno, 23. prosince, a pak ještě někoikrát, ale jen v prvním případě byl led na celé ploše zcela bez sněhu. Naopak vůbec nezamrzla ani část Orlické přehrady. Při březích Lomnice a Otavy trochu ledu bylo, ale to nestálo za řeč. Podobně nezamrzla už žádná další větší přehrada. Různé menší plochy ale byly zamzrlé a mnohdy kvalitně bruslitelné po dlouhá období, nejvíce asi Sedlice. Nejenže tam byl pravděpodobně nejsilnější led sezóny, ale změny počasí zrovna na Sedlici působily příznivě. Sníh vždy rychle roztál, vyhladil či posílil led. Dobrý led, vlastně led vůbec, bylo potřeba hledat. Díky tomu se bruslilo na dříve nepopsaných jezerech, např. Tatrovice a Hradiště na Černé.

Les království není vyloženě velká plocha, ale stála by za výpravu, kdykoli zamrzne. Za případných příznivých podmínek by se dalo pokračovat proti proudu Labe i za koncem vzdutí, to ale v této sezóně možné nebylo. Bruslení na řekách tato sezóna nepřála. Ani Sázava, ani horní tok Vltavy, Labe jen na dvou přehradách, ani žádná menší řeka či zajímavý potok. To už chybí další dobu, ale letos se nepodařil ani metr. Ač byly podmínky spíše nepříznivé, nesetkali jsme se s potížemi při nástupu. Žádné loďky, prkna či stromové výtahy, vždy první krok na led. Tedy kromě v.n. Labská, ale tam je to normální kvůli mohutnému přítoku z Krkonoš. Mohutný ledový příkrom dělilo nejméně šest metrů vody, loďka nikde. Prkenné mosty jsou složité, takže přibyl nový účinný postup, jak se dostat na led a z ledu. V případě, že led je dostatečně pevný až k vodě a na vodě není škraloup, idální je brusle a oblečení na led hodit, vodu přeplavat a vylézt na led. Bruslením se člověk zahřeje. Nejtenčí led, na kterém se v sezóně bruslilo bez proboření, byl na Pilské u Žďáru n. S. Bylo to výrazně pod tři centimetry a kupodivu vydržel. Zkoušeli jsme to jen nedaleko břehu na mělčině na stometrovém úseku.

Tomáš nafotil a sestavil bruslařský kalendář, to byla také premiéra – pořád je ještě pár výtisků k mání. Z této sezóny máme sice fotek dost, ale jen amatérských 🙂 a v nedostatečném tiskovém rozlišení. Nějaký nápad na sezónní fotopublikaci, která by byla i tak možná?

Kachny na závěr. Tentokrát stačily tři, které jako jediný dosáhl Radek. Vítězná stála zato, raritní kousek. Normální kachna se přihodí nečekaně – úmyslná proboření se nepočítají. S následující výjimkou, když se utrhne od hlavní plochy velká kra, na které driftujete bez možnosti řízení a naděje, že by v rozumném čase někam dodriftovala. V tu chvíli je sice člověk na ledě, může tam ještě docela dlouho zůstat, pokud by tam bylo něco zajímavého na práci a existovala šance na přistání. Zajímavá zkušenost, snad bude příští driftující kra silnější, abychom vyzkoušeli řiditelnost a možnosti rozpohybování. Kravík loňský kachní úspěch neobhájil a stal se pouze bruslařskou mediální hvězdou sezóny. Ke koruně této sezóny blahopřejme Radkovi. Snad bude v příští sezóně stejně úspěšný.

Napsat komentář