Baťův kanál – sen a skutečnost

Podél Baťova kanálu jsem po cyklostezce několikrát projel na inlajnech a na kole. Snil jsem o tom, že se tu někdy sklouznu také na nordických bruslích. Včera se stal sen skutečností.

Na led jsem nastoupil ve Veselí nad Moravou u mostu. Led je tu ještě silnější než na jihočeských rybnících. Začínal jsem na jistotu. Úsek do Vnorov byl podrobně popsán na internetu. Je tu kvalitní led, ale již hodně probruslený. Jízda je bezstarostná, bruslí tu i rodiny s dětmi. U břehu byly zamrzlé hausboaty a lodičky. Konečně jsem na Baťově kanálu na bruslích! Za chvíli jsem byl ve Vnorovech u zdymadla. Moje srdce objevitele však nebylo ukojeno, jak ale dál? Baťův kanál tu protíná tekoucí řeka Morava a není tu žádný most. Naštěstí jsem tu potkal místní bruslaře, kteří mi poradili. Musíš vystoupit na pravém břehu, projít podél Moravy k jezu a přes něj se dostaneš na druhý břeh. Přechod jezu je poněkud problematický, ale za ním je již zamrzlá strouha, která ústí do pokračování Baťova kanálu. Stop bruslařů znatelně ubylo, projelo jich tu jen několik. Jel jsem tu naprosto sám, led byl však zcela bezpečný. Po nádherné jízdě jsem dorazil ke zdymadlu nad Strážnicí. Na břehu je hospoda, dokonce u ledu byl poutač na Krušovice a v hospodě byl majitel. Už jsem se těšil na pivo, ale chlapík mi řekl, že v zimě má zavřeno. Dělá prý jenom úklid! Tabuli u ledu, ale neodstranil. Zůstane tam asi do léta….

Za zdymadlem protíná kanál tekoucí Velička. Dá se naštěstí překonat po mostě cyklostezky. Za dalším zdymadlem jsem opět na ledě. Bruslím tu jako první, konečně panenský led!  Za chvíli se dozvídám, proč mí předchůdci tu prošli po břehu. Objevuje se asi padesátimetrový pruh vody. Asi tu přitéká voda ze zámeckého parku. I já musím na břeh. Za vodou se dá pokračovat do Strážnického přístavu. Opět se objevuje velké množství stop od bruslařů, které však končí kousek za přístavem. Dál se odvážilo jen několik mých předchůdců. Začal úsek s velkým množstvím bublin. Síla ledu je dostatečná, ale led popraskává. Vzpomněl jsem si na vyprávění Honzy Stodoly o bruslení na Tajemném jezeře jih. Pokračuji opatrně dál. Po několika stech metrů popraskávání zesílilo. Led je tu již opravdu tenčí, je to neklamné znamení, že se blížím k čističce odpadních vod. U ní se led kanálu opět mění ve vodu. Odvážlivci nastupují bezprostředně za ní opět na led, ti méně odvážní jako já popojdou ještě padesát metrů dál.  Začíná překrásný úsek do Petrova. Popraskáváni skončilo, užívám si plně nádherné jízdy. Sním o tom, že dojedu až do Slovenska. Za zdymadlem v Petrově je mnohem méně vody, svědčí o tom rozlámané desky ledu na břehu. Před ústím do Radějovky se objevují oka vody a Radějovka teče! Dál to nyní nejde, můj sen se zhroutil. Snad někdy příště.

V Petrově nasedám na vlak a přejíždím do Uherského Hradiště. Přecházím po mostě přes Moravu a brzo jsem u severní větve kanálu v přístavu ve Starém Městě. Led je tu velmi silný, možná patnáct čísel. Projíždějí se tu místní bruslaři, konečně na chvíli nebruslím sám.  Na ledu je místy zamrzlý sněholed a drncá to. U prvního zdymadla je povrch kvalitnější. Jakmile se namlsám krásné jízdy, opět se objeví na ledu zamrzlé hrudky sněhu a tak se to pořád opakuje: sklo a drncání, sklo a drncání.  U zdymadel asi voda proudí více, v jejich okolí je vždy lepší led. Dojíždím až do obce Spytihněv. Tady Baťův kanál končí ( nebo spíše začíná).  Je to tu všechno rozkopané. Přecházím proto na slepé rameno Moravy s krásným ledem, za hrází je ještě další rameno již s horším povrchem. Jízdu končím v místním rybářství na malých rybnících. Kdo by nebyl ještě bruslařsky ukojen, může v okolí pokračovat na dalších ramenech Moravy, velkém množství dalších rybníků a pískoven. Já spokojen odcházím na vlak, Baťův kanál jsem zdolal!!!

Kdysi jsem na starém bruslařském webu napsal článek o dvojkombinaci inlajnů a nordických bruslí. Krajina Baťova kanálu nabízí podobnou úžasnou dvojkombinaci. Projet severní úsek kanálu po ledu, pokračovat po cyklostezce na inlajnech do Veselí a dál už po jižní trase kanálu. Milovníci vodních sportů by střední část mohli zdolat po Moravě v packraftu. Fantazii se meze nekladou.

Začínám ve Veselí nad Moravou
Zamrzlé hausboaty, hodně probruslený led.
Úsek do Vnorov je pro každého.
I na Baťově kanálu je možné na břehu najít ledovou nádheru.
Ve Vnorovech nad zdymadlem zjišťuji od místních bruslařů, jak dál.
Atmosféra zamrzlého kanálu
Ovečky a zbytečné lodě
Soutok kanálů, pokračuji ke Strážnici.
.Většina mostů se dá podjet.
Bruslení proti slunci
Téměř panenský led
Falešná cedule tu vydrží až do léta?
Nad Strážnicí by se dalo bruslit i ve zdymadle.
Tekoucí Velička přetíná zamrzlý kanál.
Naprosto panenský led
Přístav ve Strážnici
Tímto taxi teď daleko nedojedete.
Bublinatý úsek ve Strážnici
Voda u čističky
Nádherná jízda do Petrova
Na ledě jsem zcela sám.
Přístav v Petrově
Nízký stav vody v kanále pod Petrovem, objevují se oka vody.
Radějovka teče, můj sen o dojetí na bruslích na Slovensko se zhroutil, snad příště….
Přístav ve Starém Městě s velmi silným ledem
Led ve Starém Městě je opticky krásný, ale nekvalitní
V blízkosti zdymadel je krásný led.
Doufejme, že červená tu bude svítit až do jara.
Krásné části severního úseku kanálu
Spytihněv – konec (nebo začátek ) – Baťův kanál je zdolán!!!!

Napsat komentář