Kladivo na oblevu: Vranovská přehrada

Bítov

S obavami jako vždy vyrážím se zástupci sedmé velmoci do Bítovské zátoky. Při nástupu se ptám předpokládaného vlastníka pozemku, zda můžeme projít na led. „Projít můžete, ale právě jsem se probořil. Led vás neunese, je velmi slabý.“ Skvělá zpráva po necelých třech hodinách jízdy.

Cornštejn
Náleď – a název hradu už byl
Brána do tajn é chodby na hrad

Ale ani takové prohlášení mě neodradí, hlavně že se snadno dostanem e k ledu, aspoň to zkusíme. Tyčí praštím do ledu a málem si urazím ruku. Je to led nebo skála? Klouže to, takže led. Opatrně postupuji dál, pořád jako na Bajkalu v únoru. A tak stále dál, v hlavním proudu, pod jed ím mostem, pod druhým také. Takže jako vždy, ptát se místního na cestu je vždy holý nerozum. O ledu to platí dvojnásobně. Jen výjimeční jednotlivci jsou ochotni a schopni sdělit aspoň trochu realistický stav.

Jedno z míst s vyfoukaným sněhem
Velmi nezodpovědné značení. Zde byl led na jedničku, ne na …

V okolí Cornštejnu a Bítova svítá zásadní naděje, že si i za oblevy zabruslíme. Sněhu leží na ledě nepatrně, navíc všude po obvodu se vinou pravidelné náledě, dnes s dvojákem, ale pokud oblevou horní vrstva roztaje, nebo se mrazem spojí s hlavní deskou, bude se bruslit i v následujících dnech. Vzhledem ke zpravodajským úkolům to dnes nevypadá na probruslení celého jezera, ale je pravděpodobné, že dostatečný led je a bude až do Podhradí. Po proudu začíná led varovat východně od Růžového vrchu, zátoky se vyjíždí všechny a ta kolem hradu Bítov je bez problému sjídná až k zurčící Želetavce. Bez problému? Pokud „nenajdete“ bublinu. Na rozdíl od dříve navštíveného Jezera tisíců bublin (také známé pod názvem Holy See), ty želetavské by jen výjimečně pohltily člověka. Zakopnout se o ně ale dá velmi dobře.

Vypálená bublina připravená k obnovewní
Nešťastník opíraje se o hůlku, našel ložisko zemního plynu a vzpamatovává se z šoku, že je vlastně milionářem

Když bublinu bruslař neprokopne ale řádně opečuje a zapálí, bude odměněn dlouhodobým zdrojem tepla či varného výkonu – k tomu je třeba přinést nádobí. Zdejší bahenní plyn je obzvášť čistý, bez příměsí, obvykle hoří zcela neviditelným plamenem, jen výjimečně nepatrně zoranžoví. Šero nebo ještě lépe tma jsou ideálními časy k návštěvě.

Konec vzdutí na ˇZeletavě

Cesta od Růžového vrchu k hrázi bude vyžadovat odvahu i pečlivé zkoumání. Je možné, že jde jen o krátký úsek v prudkých a úzkých pasážích kaňonu. I tak jde momentálně o největší zamrzlou plochu, kde se dá všude bruslit.

Pod mostem …

Podle stavu počasí by další výprava k Dyji mohla proběhnout ve čtvrtek či v pátek.

p.s. Všichni se jako supi slétli na fotku „Pod mostem“, že ano? Smůla, jde o nácvik práce s bodci na hladkém ledu, který byl zrovna k dispozici pod mostem.

Napsat komentář