Přehrady v okolí Želivi a Vranov

V uplynulém víkendu jsme si sice moc neužili sluníčka, ale zato teplota zůstávala většinou pod bodem mrazu a vybízela k bruslení. My jsme se vydali do kraje Želivky a Dyje. O většině vodních ploch již existují jiné příspěvky, chtěl bych je doplnit některými dalšími poznatky a našimi obrázky. Celkem jsme najeli téměř 100 km.

Vřesník – tato malá přehrada na Želivce je asi 1 km nad Želiví, musí se k ní jít z Želivi pěšky. Bruslitelná plocha měří na délku jen asi 700 m, nicméně poskytuje velice pěkné bruslení v krásné přírodě. Led je bez sněhu, pevný 9 cm. Na konci se dá jet po silném ledu asi 100 m podél přitékající vody. Dají se tu pořídit působivé fotky.

Hráz přehrady Vřesník
Bruslařova vlna
Led i vedle vody je pevný
Dojet se dá na samotný okraj hráze, při nedobrždění by tu byl krásný skok do hluboké vody.

Němčice – tady se bruslilo už před 14 dny. Na led jsme nastoupili od jižního konce přehrady, kam se dá dojet od obce Kačerov po polní cestě. Hráz s cestou tu odděluje menší bruslitelnou tůň od hlavní nádrže. Led je stále velmi kvalitní asi 8 cm. Pozor však na pravou stranu v rozšíření hlavní vodní plochy. Zde je led mnohem tenčí! Při oteplení by tu mohl být problém. K hrázi je lepší jet podél levého břehu.

Krásné dlaždice, ale pozor vpravo je led tenký!
K hrázi se dá dojet po levé straně
Vroubkovaný led v úzkem kanálu u levého břehu

Trnávka – jak už napsal Radek, led na Trnávce je velmi kvalitní. Jeho síla je stabilní po celé ploše asi 9 cm. Pouze někde u břehu je slabší. Přehrada má však velice nízký stav! Nelze nastoupit z mostu u Červené Řečice, tam už je pouze bahno! Nejlepší nástup je od rekreačního zařízení EON (pravá odbočka ze silnice Želiv-Brtná).

Led je na Trnávce asi nejkvalitnější
Krásné bruslení podél skal
Pozor na Olgoje Chorchoje!
Co vám toto připomíná?
Moderní umění v ledu
Trnávku jsme objeli 3x – asi 18 km

Sedlice – velice krásna přehrada na horním toku Želivky už leží trochu výše. Proto tu byl na ledu malý poprašek sněhu, který trochu brzdil. Pod stromy hlavně na pravém břehu však byl kvalitní led bez sněhu. V přehradě soutokem Jankovského potoka a Hejlovky vzniká Želivka. Nadržená voda zasahuje do obou údolí, proto je obvod nádrže překvapivě velký – asi 8 km.

Okolí je tu mimořádně romantické
Ústí Hejlovky
Kvalitní led u pravého břehu
Sněhový poprašek moc jízdě nevadil.

Vranovská přehrada – je tu už podrobně popsána. Jen malá poznámka – v zatáčce u poloostrova Babka má led jen 6 cm, z toho jsou 2 cm sněholed. Kvalitní nosný led má jen 4 cm! Při oteplení tu může být bruslení velmi nebezpečné! Ještě slabší led je u poloostrova Farářka na konci bruslitelné plochy proti proudu. U pravého břehu je však velmi mělko, takže hrozí proboření tak maximálně po pás.

Pokus o vytvoření vlny na prasklině pod Bítovem
Led je tu kvalitně zamrzlý až ke skalám
Pěkně zamrzlá prasklina
Přízrak hradu

Tajemné jezero – už každý zná. Jen malá připomínka.

Západ slunce
Vzpomínka na bruslení v dešti na vodě
Co je nahoře, co je dole?
Přenášení rychlobruslaře
Goráčové pohorky a větrovka se tu hodily.

6 thoughts on “Přehrady v okolí Želivi a Vranov

Napsat komentář