Konečně zase led – a co bude dál?

Nádrž Mšeno v Jablonci si udržela led přes všechny oblevy. A pak stačil mírný noční mráz (podle ČHMÚ bylo -4). Nástup je možný téměř všude z pravého břehu a místy i z levého, kromě zátoky u hráze. A kdekoli z horní hráze, kde se dá přejít na prostřední jezero. Ta je také celá pěkně sjízdná. Horní jezero zatím jde jen stínovat. Odtáté kraje levého břehu dolního jezera pokrývá cca 15 mm ledu, to nestačí. Bílý sněholed na ploše s překvapivě rovným povrchem má mezi 5 a 8 cm a ráno drží. Po poledni bych mu nevěřil, ale noční mráz ho zase posílí, stejně tak i černý led u krajů. V pondělí bylo v jezeře více otužilců než bruslařů na ledě, někteří otužilci se ráchali 10 a více minut, takže vode je evidentně teplá a bruslaři se nemají čeho bát 🙂

V pondělí jsme vyráželi v 5 z Prahy, na ledě v 6:45. Světlo je ale dříve. Pokud si chce někdo v úterý dobře zabruslit, nechť vyrazí za rozbřesku na Mšeno.

Dočkáme se větší plochy s černým ledem? Možné to je, chtělo by to nižší noční teploty a chladno přes den. Nízké teploty byly např. ve Stříbře (v.n. Hracholusky), v západních Čechách, ale i ve Vráži u Písku. Na Lipně se udržel led celý den, samozřejmě ne všude. V úterý ale asi nic jiného než Mšeno a případně rybníky Vysočiny (to není ověřené, co na to Luděk Marek) nebude. A dál uvidíme.

Napsat komentář