Kolem dvou hradů: Vranovská přehrada

Jedna z větších přehrad v Česku zamrzá každou zimu, ale pro odlehlost a nedostatek informací o kvalitě a rozsahu ledu není často navštěvována. Dosavadní průběh zimy způsobil, že zamrzlo jen velmi málo vodních ploch. Kaňon Dyje v okolí hradů Cornštejn a Bítom pomáhá vytvořit mrazovou kotlinu, led se zde tvoří brzy a dlouho vydrží.

Sníh z počátku týdne stačil z větší části roztát, ale plně se nepřetvořil v led. V teplotách pod nulou či kolem nuly je povrch ledu tvrdý a bruslí se na něm velmi dobře. Na východ od hradiště Chvalatice končí ledový pokryv a dále už jen samá voda.

Dalším faktorem, který ubírá nabruslené kilometry, je velmi nízká hladina, přibližně šest metrů pod obvyklou hladinou. Omezuje to přístup do četných zátok a dojezd na konec vzdutí.

Současná ledová plocha stačí pro celodenní bruslení, obrazce v ledu, skály i výhled na oba hrady současně dokážou zabavit na dlouhou dobu. Obvod, který je možné obbruslit, je přibližně 34 km. Nástup je možný z mnoha míst v okolí obou mostů přes Dyji u Bítova.

Napsat komentář