Šest měsíců bruslení a kachny na obzoru

I v této sezóně se bruslí v dubnu, to je šestý měsíc v řadě, kdy to v Česku jde. Ještě není konec sezóny, přesto začneme s výběrem vhodného termínu pro bruslařský oheň a statistikou.

Obraz z 15. století zachycuje událost v roce 1395

Svátek sv. Lidviny připadá na 14. dubna. Onen den bychom měli bruslit a zároveň je také posledním dnem sezóny. To neznamená, že po 14. dubnu je bruslení zakázáno, jen ohraničuje období, kdy máme obvykle šanci ještě najít k bruslení vhodný led. O sv. Lidvině, patronce bruslařů, se více dočtete na fb Bruslařka, tam se používá verze Lidwina, případně na internetu. Možná bychom mohli dnem sv. Lidviny ohraničit období lovu kachen. Bruslilo-li by se po sv. Lidvině, případná kachna by se započívala do sezóny budoucí, pokud se nedohodneme jinak, neboť závěrečný oheň sezóny bude jistě později v dubnu. Pokud bychom se drželi pátků, tak připadají v úvahu 22. nebo 29. dubna, to je den před čarodějnicemi, ale mně dva ohně po sobě nevadí. Vyhovolal-li by jiný den, i tak se můžeme dohodnout. Ideální by byl oheň na ledě, ale s tím nejspíš nemůžeme počítat, nebo bude led pouze v místech nutnosti rychlého útěku. Takže by byl závěrečný oheň v Modřanech. Na fb Dálkové bruslení vyvěsím anketu s možností zaškrtnutí termínu, zvolení místa atd. Kdo nemá přístup na fb, nechť mi své preference napíše mejlem.

Ke statistice už je v titulku uvedeno, že se v této sezóně bruslí šestý po sobě jdoucí měsíc. V sezóně 2021/2022 se v Česku bruslilo poprvé 26. listopadu, dříve by to nejspíš nešlo, a zatím poslední bruslení bylo možné 4. dubna 2022. O rok dřívě už se dalo bruslit kolem poloviny listopadu. Protože nejsme úzkostivě statističtí, nemám doklad o tom, že by se kdy bruslilo v říjnu, i když to pravděpodobně někdy šlo. Totéž platí o květnu, tam je šance výrazně větší, opět chybí doklad. A jde výhradně o bruslení v Česku a aby to nebyla jen zamrzlá louže. To je úkol do budoucna, příští květen už bude za necelý měsíc, tak šance roztáhnout sezónu do sedmi měsíců pořád existuje.

Jak jsou na tom trofejní kachny? I zde je statistika trochu zanedbaná, takže prosím o kontrolu a spolupráci. V této sezóně zásadně zaostali loňští obhájci a zatím tři ponory stačí k průběžnému vedení:

3 kachny: RL

2 kachny: p.Šp, JS, TV, LM

1 kachna: tady jen výběrově, obhájce ZS 🙂

0 kachen: zcela nečekaně loňský vítěz v tie-breaku (byly 4 ponory, uplavaná vzdálenost rozhodla), zato ale mediální hvězda sezóny, Kravík

Jaká je perspektiva na další dny? Led pondělního bruslení přes noc zapadal sněhem. Bývalo by bylo potřeba deště, neboť příjemně bruslit se dalo jen na velmi omezené ploše. Z doby před dvěma lety ale víme, že dubnový povrch ledu se mění ze dne na den. Síla je v okolí Černé Nisy dostatečná, potřebujeme vyhlazení povrchu. Na jihu zůstávají kromě výše položených ledů ještě Novohradky, tam pro změnu nasněžilo o víkendu. Ani Labská ve Špindlu na tom s povrchem není dobře. Za příznivého vývoji počasí máme tedy dokonce na výběr. Dále by se teoreticky dalo bruslit v Orlickém Záhoří a v Kladsku, přímo u levého břehu Divoké Orlice, což bychom vzhledem k historii jako bruslení v Česku uznali. Ale tam je sněhu na ledě snad nejvíc. Kdo by měl ještě další tipy, nechť se neprodlene ozve.

Napsat komentář