Obleva v polovině února

Chlad ustoupil, nastalo vedro a déšť. Pořád se ale dá bruslit. Na menších, dříve dobře zamrzlých rybnících, ale i na Sedlici. Důležité je také odclonění slunečního záření svahem a stromy. Ne teď, ale ve dnech, kdy slunce svítilo. Osluněný led zdlaždicovitěl. Je to sice pěkné na pohled, ale nosnost takového ledu za nadnulových teplot je menší, i když je silný.

Sedlice: V pátek odpoledne velmi silný a tvrdý led. Místy se nepatrně boří, ale to nijak neruší bruslení a dají se najít pruhy, kde se neboří vůbec, takže se dá bruslit všude a pohodlně. Věřím, že na Seldici půjde bruslit i v sobotu.

Dojezd ke koncům vzdutí se ale nezměnil. Na Hejlovce ke skále, potom nepřekonatelný pruh vody, i když dojezd o sto metrů dále než minule.

Na Jankovském potoku stále jen k padlé borovici, resp. cca 20 metrů před ní. Potom voda, nesoustavný led jen na okrajích. I tak je to zajímavé bruslení na velmi pěkném ledu. Tolik vody je způsobeno masivním průtokem Hejlovky i Jankovského potoka, stejně jako všude jinde neobvykle velkým průtokem všech toků během celé této zimy.

Prosba o průzkum ledu: Pískovny mezi Českými Velenicemi a Majdalénou velmi dobře zamrzají a podporují růst ledu. Bývají vždy zamrzlé daleko silněji než okolní rybníky. Je možné, že i teď během oblevy na nich bude možné bruslit, ale to jen odhaduji. Bylo by fajn, kdyby to někdo místní nebo okolo jedoucí prověřil.

Napsat komentář