Doporučení na neděli: Trnávka

Předpověď počasí se zoufale nenaplnila, trápí nás vlny veder a sněžení. Zajímavou možností pro zkušenější bruslaře je Trnávka u Želivi.

Nástup z hráze rozdělující jezero do Červené Řečice. Tam je led nejsilnější. Cca od poloviny větší části jezera až hrázi je led slabší. Jedná se o kompaktní sněholed s podklademz původního černého ledu. Povrch je na poměry velmi slušný. Nikde se brusle neprořezává přes vrchní vrstvu. V sobotu odpoledne na ledě nebyl sníh, jen nepatrná vrstva poprašku, neměřitelná. Mrak vydatného sněžení, které postihlo Vysočinu, se Trnávce vyhnul. Sedlicím také, ale tam je trochu mizerný led.

Naše stopy ze sobotního odpoledne vedou místy, kde by se led neměl propadnout. Je třeba mít na paměti, že propadnout se samozřejmě může, takže si zopakujte postup samovyproštění. Při proboření je nutné se nejprve nechat vyfotit, tzn. uklidnit, vybrat si směr vylézání, ideálně tam, kde je silný led, potom se položit vodorovně na vodu a snadno vylézt na led. Pokud by se led lámal, tak postup opakovat, až se lámat přestane, a vylezete v pohodě na led.

Přes noc snad bude aspoň trochu mrznout, tím led zesílí.

Napsat komentář