Brtnické ledopády

Bruslitelné plochy nám zapadly hromadou sněhu. V neděli 7. února jsme se tedy vydali k Brtnickým ledopádům do Českosaského Švýcarska. Byl to výlet za jiným ledem bez bruslí, ale za to s pořádně nažhavenými foťáky. Překvapilo nás tu množství sněhu, uklouzané cestičky a velká zima. Den před tím jsem byl v Českém ráji a tam bylo teplo a po sněhu nebylo téměř ani památky. Není tedy divu, že jsme poněkud podcenili vybavení. Už v Krásné Lípě bylo deset pod nulou. Samotné ledopády jsem už zažil větší a více vyvinuté, ale za to nás ohromilo obrovské množství nádherných ledových detailů. Po oblevě jsou potoky rozvodněné a ze skal všude kape velké množství vody. Tvorba krápníků jede na plné obrátky. Po zemi jsou tu doslova rozházené ledové poklady – neuvěřitelné množství ledových kapek, koulí a jiných tvarů. Kdo jste během pandemie přišel při podnikání o zisk, tady si nahrabete během několika minut, místní diamanty a drahokamy tu nikdo nesbírá! Nejvíce krásných ledových detailů je v Jeskyni víl a u Velkého ledového sloupu. Nejbarevnější jsou krápníky v Konírně a největší a nejvíce vyvinuté v Oponě. K Velké ledové stěně jsme se kvůli rozvodněnému Brtnickému potoku vůbec nedostali. Pro návštěvu ledopádů doporučujeme vzít si s sebou nesmeky, návleky a dostatečně teplé oblečení.

Krápníky Jeskyně víl
Poklady jeskyně víl
Poklady Velkého ledového sloupu
Velký ledový sloup
Krápníky Konírny jsou nejbarevnější
Krápníky v Oponě jsou největší

2 thoughts on “Brtnické ledopády

  1. Prosím, jak je nejpohodlnější se v této oblasti (po značených turistických trasách) nyní pohybovat – pěšky, na běžkách či na sněžnicích?

    1. Na běžkách to moc vhodné není, k ledopádům vedou často strmé uklouzané stezky. Nejlepším vybavením jsou nesmeky. Na vedlejší cesty, kde chodí málo lidí by se mohly hodit sněžnice. Běžky by byly dobré pouze jako přibližovadlo po velkých údolních cestách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *