Tajvan zůstává ostrovem. Pevnina ho nepohltila.

Výpravy do nejistoty zatím končí lépe než hlásí předpoveď počasí či očekávání bruslařů. Podle různých znaků to vypadá, že horní část lipenské nádrže je zamrzlá už měsíc s tím, že bruslit by se bývalo dalo kdykoli v posledních třech týdnech. Den před výpravou nás potěšil článek o pohybu osob a vozidel na ledě, který kromě mnohých důležitých informací skrýval poklad: vzoreček pro výpočet minimální dostatečné sílu ledu. Výpočet potvrdil mnohokrát experimentálně ověřenou tloušťku ledu, který se pod bruslařem prolomil. Aktuálně.cz může vrátit do článku ze začátku prosince původní údaj 🙂 Nikdy jsem si nemyslel, že mě vzoreček tak potěší a uklidní, i když to v sobotu nebylo potřeba. Na led si beru velmi lehkou zkoušecí tyč, ta neprojde ani při největším úsilí. Od neděle led výrazně zesílil. Od milého domorodce dostáváme údaj 12 cm pečlivě změřených.

Dál jenom skokem na úrovni světového rekordu – soutok Vltavy s Rasovkou

Povrch ledu je stále lehce krupičnatý, tvrdý a pravidelný. Žádné dvojáky nebo jiné nepříjemnosti. Proti proudu směrem na Novou Pec časem narazíte na sněhové plotny, které jsou nepatrné a dají se lehce projíždět. Přesto je to bruslení otravné, u levého břehu je ploten minimum a na náledi či poblíž náledě často i zcela hladký led. Pod železničním mostem není led vůbec, ale stačí přejít a za mostem opět připnout brusle. Vybrali jsme si pravý břeh. Od minulého týdne Lipno značně upustili, pokles je nejméně půl metru. Z toho důvodu roztál či byl odplaven led od železničního mostu až do Nové Pece a asi i dál proti proudu. Náledě však zůstaly. Místy lehce zasněžené ale průjezdné, místy s hladkým ledem. Dostáváme se až na soutok Vltavy a Rasovky na dohled od silničního mostu.

Zelení podbarvený led – po poklesu hladiny sedí led na dně ozdobeném řasami
Bruslař se v lodi cítí bezpečně
U hornoplánského přístavu plave kde co – jen bruslaři jsou suší
Konec dva kilometry před Tajvanem

Na druhé straně nás čeká voda a obcházení u hornoplánského přívozu. Opět si vybíráme pravý břeh. Od přívozu po proudu je led trochu slabší, obvykle mezi 5-7 cm a ledový krunýř končí necelé dva kilometry před Tajvanem. Rozhraní mezi pevnýmn ledem a vodou je ostré. Od webkamer v Černé a Frymburku víme, že tam led není žádný, tudíž nemá cenu nic obcházet, otáčíme zpět proti proudu. Po celý den se teplota nestoupla nad nulu, ani mlha se nezvedla. Ojíněné stromy i vlasy dodávají mlžné krajině kouzlo.

Pavouci jsou v této sezoně vzácní – u pravého břehu před obcházením přívozu
Pod mostem neprojedeme – před nedávnem se tam projíždělo na běžkách, od té doby výrazně klesla hladina a proudící voda led úplně odstranila
Tajemné zvíře – takových cestiček jsou na lipenském ledě kilometry

Napsat komentář