Sobotní průzkum ledu v severovýchodních Čechách

Rybník v Levínské Olešnici hned vedle JZD by měl být následujících dnech pěkný. Potřebuje ale noční mráz. Brusle se do bílého ledu během dne trochu zarývají. Tloušťka ledu je nesmírná, nástup bezproblémový. Takže už jen ztvrdlý povrch, a bude to ideální.

Levínská Olešnice vedle JZD
Levínská Olešnice, zarývání v 11:30

Věžák: u levého břehu docela tvrdý led, na celé ploše mnoho ťápot. Bude dobrý po jakékoliv noční nenulové teplotě, jen ťápoty a stopy od běžek budou asi trochu drncat – déšť některé zcela zatopil. Síla ledu opět nesmírná.

Šlejferna: rybník u silnice ze Sobotky do Jičína. Boří se malinko nebo vůbec, ale většina plochy je tenká a bruslaře určitě neunese. Ideální na přestávku v jízdě, podle břehu u silnice sedá cca 0,5 km jedním směrem najet.

Vodní dílo Sudoměř: krásná přehrádka z nedávné doby na Strenickém potoce. Nádrž je chráněna před sluncem, obvod cca jedna míle, při nízkém stavu je třeba přejít cca dva metry po souši na menší část jezera. Je tam zakázáno koupání, tak prosím bruslaře, aby přání majitele dodržovali 🙂 Led byl před 4. odpoledne měkčí, místy se dalo bruslit normálně, ale také Sudoměř potřebuje apoň trochu zmrazit. Síla ledu do budoucna perspektivní.

Od Nových Pak po Sudoměř vypadaly všechny větší rybníky podobně jako ty výše. Některé se zdály mít slabší místa jako Šlejferna, ale povrch byl u všech totožný, tj. noční mráz nutný. Rybníky vystavené slunci, značnému přítoku a v nižších výškách mohou mít slabý led. Od slunce chráněné mají led velmi bytelný, vydrží ještě dlouho.

Napsat komentář