Noční bruslení tentokrát za oblevy – Šeberák

23. ledna 2024 a níže aktualizace z dalších dnů Za svitu měsíce se při bruslení otevírají nové světy. Vše je jiné než za denního světle. Odrazy ledu, vzhled okolí, pohled na oblohu. V úterý 23. ledna večer už je druhý den oblevy. Večer zmizely mraky a vylezl měsíc téměř v úplňku. Ač teploměr ukazoval mezi +4 +5 C, těsně při zemi bylo kolem bodu mrazu. Povrch ledu zůstal tvrdý – zde šlo o cca 10cm vrstvu černého ledu, na kterou před týdnem napadal sníh i déšť, takže vznikla kaše, která zmrzla těsně předtím, než se zcela rozpustila na vodu. Tento led budu sledovat a napíšu, jak se změnil 24.1.2024, kdy bylo přes den +13, foukal vítr a občas vylezlo slunce. To je zrovna to nejhorší počasí pro zachování ledu.

V noci je vše vidět jinal, ale je třeba koukat vlastníma očima. Ty si na šero zvyknou a nejen že je vidět na led, ale je možné sledovat celé zorné pole. Měsíční světlo se od ledu zajímavě odráží. O tohle jsou ochuzeni ti, kteří bruslí s rozsvícenou čelovkou. Nejen že pořádně nevidí na led, ale bruslí v tunelu. Krom svého vlastního ochuzení oslňují i ostatní bruslaře. Jak se ukazuje na několika případech, rozsvícená čelovka nezabránila koupeli. Čelovka se hodí pro důkladné prověření konkrétních míst, ideálně ji nerozsvěcovat vůbec, ale někde to může být nutné. Užívejte si bruslení jen v měsíčním světle, to opravdu stojí za to.

23. ledna kolem 20:00

24. ledna 2024, zatím první aktualizace Oproti začátku textu o 24 hodin později a po velmi teplé noci (zpočátku možná i přízemně mrzlo, jenže pak přišel vítr a teplota stoupla) a dni s teplotami +13, silném větru a dokonce i chvilkami sluníčka utrpěl led větší škody. Díry a štěrbiny u břehů, nicméně led stále dobře nese. Na většině plochy tvrdý a hladký led. O trochu více světla, měsíc se blíží k úplňku. V severovýchodní části led šustí. To je znak tzv. „jarního“ ledu, který se začíná pomalu rozpadávat na jehličkové krystaly. Zatím to nevypadá na možnost propadnutí, ale u jehličkového ledu nelze určit, kdy je ještě soudržný. Většina plochy je ale fajn, žádné zvuky. Na ledu potkávám labutě i kachny. Vypadá to, že už si stojí na místech, kde brzy očekávají otevření vody. A také nutrie, po ledu srandovně běhá a kupodivu jí to na hladkém vlhkém ledu docela klouže.

Šlo o 27. den této sezóny, kdy se mi podařilo bruslit. Určitě ještě víckrát, ale člověk nemůže být všude a ty dny by se musel led velmi složitě hledat.

Napsat komentář