Bajkalský etapový závod Ice Storm

Bajkal Ice Storm je etapový závod z Olchonské brány do Listvjanky, kde z Bajkalu vytéká Angara. Inspirace němu vede dvěma nezávislými stopami. Na začátku roku začali bruslaři kamarádit s ledoběžci. Potřebovali led na – v té době – nějaký závod na Bajkalu. Až mnohem později jsem zjistil, že jde hlavně o závod na bruslích, jsem tady díky Pavlovi Sehnalovi, který má za sebou několik – blahé paměti – Vikingarännetů ve Švédsku a rád se vydává na neprobádané ledy. Pro úzkostlivé typy nejde v tomto případě o led tenký, tam na Bajkalu nenajdete.
Na rozdíl od mnohých jedeme pouze etapový závod, bohužel nemůžeme zůstat déle. A tak stojíme na startu v Olchonské bráně (průliv mezi Sibiří a bajkalským ostrovem Olchon). Loni byl prý všude hladký led. Letos sněhový koks, bruslit se nárok nedá, ale nějak musíme 85 km překonat. Jezdí se s hůlkami, já mám jenom skládácí krátké, neboť preferuji klasické bruslení. Po koksu nemám šanci, 85 km přes pět hodin. Představuji si, jak někdo nadšeně vyrazí na Bajkal a najde tam tohle. Bruslit se na tom nedá, ani hůlky nepomáhají. Krom trvalého odporu se vyskytuje led “dalmatin”, jak ho nazval letos na Lipně jeden z bruslařů: během jednoho skluzu to velice dřeně a nejednou kousek ledu, a sedíš na zadku, jak to nečekaně ujede. A dalším problémem jsou naváté sněhové polštáře, řádně utažené. Padat umím, víc mě štve, že tihle není bruslení.

Buguldějka je etapovou vesnicí. Neuvěřitelný western, tedy eastern, není tu nic hraného, vše skutečné. Pochybuji, že něco takového se ještě najde na Divokém západě. Jsme rozmístění do celé vsi, krávy se zrovna vrací do svých domovů, tak doufám, že mě místní šamanky omylem neubytují do stáje. Večeři máme kilák daleko, jak se mi nesnadno chodí, beru brusle a zkoumám řeku Buguldějku – jak jinak, na Bajkalu se obvykle jmenuje vesnice po řece, nebo je to obráceně? Konečně opravdový led, kopcovitý jako na konci vzdutí Lomnice. Je to dané oblevami, z kopců tu a tam dorazí vlna, rozpustí sníh a vytvoří zábavné formace. V Buguldějce není internet, jsem o den pozadu, druhou etapu snad ještě dnes.
Fotky to nenahrává, při cestě na Bajkal si na letišti nekupujte zelený Megafon. Mají sice neomezená data za pár rublů, ale na Bajkalu je nevyužijete. Další dva operátoři jsou lepší, ten MTC nebo rak nějak, prostě tři písmenka je údajně nejlepší, co se signálu týká.

Napsat komentář