Do nového roku na ledě

Nacházíme poslední zbytky ledu. Na Silvestra se bruslit bude, co udělají vedra s ledem na Nový rok, nedokážu odhadnout, ale následující lokality by měli aspoň symbolické bruslení na Nový rok umožnit.

Les království byl ještě 30. prosince bruslitelný. Nejstarší led je stále silný, stále pokrytý vrstvou rozměklého sněhu, ale novější, nedávno černý led už praská jako stará podlaha. A všude se občas při odrazu zaryje brusle. Bubliny bahenního plynu ucházejí řídkým ledem, mnohé se otevřely a jako vábivá očka zvou ke koupeli. Na Lese království v příštích dnech smysluplně bruslit nepůjde. V místech, kde by to snad i šlo, ač na měkkém ledu, visí podivná cedule v obecním zájmu, která nedává vůbec žádný smysl, neboť nejde o vodárenskou nádrž a vodní dílo na Labi nemůže být soukromé.

Rybníky v Podkrkonoší, konkrétně všechny v Martinicích a Voleška v Levínské Olešnici mají pevný základ, zatím perfektně tvrdý a hladký led. Sněhová vrstva se postupně mění ve vodu. Na Volešce se bude nutné vyhnout plochám kolem přítoku. Nejlepší z rybníků je Zákřežník poblíž martinického nádraží.

Ostatní vodní plochy v oblasti budou podobné, takže silný led, který snad do Nového roku vydrží. Přehrada Labská ve Špindlu byla mohutně zasypaná sněhem, ale teplé počasí a déšť pracují trpělivě. Plánuji Labskou vyzkoušet na Nový rok, snad už bude celá vrstva sněhu pryč.

Napsat komentář