Škaredá středa = škaredé bruslení?

Ne tak docela. Jen ledu mohlo být více.

Detail ledu: přibližně deseticentimetrová vrstva křehkého sněholedu na jarním jehličkovém držící v noci zmrzlou slabou povrchovou vrstvou. Místy se dal led prozarit pouhým zaťukáním jako na dveře. Brusli však udržel.

Na jezeře, jemuž dal jméno pašerák lihovin Otto Kulischek, resp. jeho vzhled – byl totiž holohlavý, jak dokazuje dobová fotografie – zůstal už jen kompozitní led. Naštěstí přes noc mrzlo, tenká svrchní vrstva držela asi deseticentimetrovou velmi křehkou směs sněhu a jarního ledu. Povrch v místech, kde se dalo bruslit, byl výborný. Kulischekova holohlavost je předmětem sporů. Z historických fotografií je poznat, že měl vysoké, lysé čelo. Proč nenosil pokrývku hlavy? Záblesků své lysiny používal jako maskování, podobně se odráží hladký led. Daleko lépe splynul s ledem. Co chybělo na čele, nahradil na tvářích a bradě. Mohutný vous ho chránil proti omrzlinám.

Otto Kulischek na dobové fotografii

Škaredá středa je od pradávna dnem udavačů (podle Jidáše, který si v tento den převzal 30 stříbrných). Dnes se bude hrát hodně písní od barda Jaromíra a pan premiér bude také slavit. S udavači měl své zkušenosti i Kulischek. Předvídavost a skvělé bruslení mu umožnily unikat z pastí, kterou na něj postavili finanční oficíři. Udavači doufali, že pokud Kulischeka financové chytí, dostanou jednu či dvě zabavené láhve, nebo jim vrchnost odpustí drobná provinění. Rádi na něho čekali u blízkého plavebního kanálu. Ten je na mnoha místech úzký, proto Kulischek na svých bruslích vybrousil zoubky, které známe z krasobruslí. Ty mu brusařským stylem “koloběžka” umožňovaly velmi rychle prchat schovaným oficírům. Když to vypadalo, že rychlost nebude tou správnou zbraní, z velké dálky poslal po ledě jednu placatici levného šnapsu, tak akorát aby ji byli financové schopni zachytit. Omrzení dlouhým čekáním na pašeráka placatici vypili a usnuli. Kulischek měl cestu volnou a udavavačům zůstala suchá huba.

Tímto se vyčerpaly všechny dosud sjízdné ledy. Předvelikonoční ostré slunce během dneška dokončí dílo skázy. Vyhlásit konec sezóny je přesto předčasné. Další mrazivá vlna jako třeba ta v roce 2019 kolem 1. května by mohla sklouznutí zařídit.

Napsat komentář