V sobotu se bruslí, na překvapivě pěkném ledu – odpoledne přechází fronta se sněžením

Sedlice i Trnávka jsou v sobotu sjízdné a led je lepší, než bychom čekali. Na jihu, Ktišský rybník a třeba Brložský rybník také dobré. Na Brložský by se hodilo prkno na nástup. Ve všech zmíněných místech přechází fronta se sněžením a teplota má stoupat. Pro nedělní bruslení by se hodil déšť a následný pokles teploty pod nulu. V neděli ráno je třeba zkontrolovat grafy teplot. Bude-li aspoň přízemní teplota podnulová, bude se opět bruslit pěkně.

Páteční text: Sedlice a Trnávka mají led dostatečně silný, ovšem povrch je téměř nesjízdný. Svrchní sněholed se prořezává někdy až na původní podkladový led. V pátek dopoledne to ještě šlo, jakmile začali v Želivi zvonit poledne, s bruslením byl konec. Pokud nebude v noci na sobotu pod nulou, nepůjde to tam

Dalšími zajímavými ledy by mohly být Turovecký rybník a Kravíny JV od Tábora. Teď je tam ale led příliš slabý, to je někdy na příště. Kaskáda na Košínském potoce je zajímavější. Jordán v Táboře je zamrzlý u hráze, od plovárny už jenom voda a led se objevuje opět v horní třetině. Tam nepůjde bruslit ani po jedné mrazivé noci. Malý Jordán je lepší, tomu by několik stupňů pod nulou stačit mohlo. Podobně Košín I., na náledi je led dostatečný, na ploše podezřele slabý. Posledním v řadě je Starozámecký rybník pod hradem Borotín. Z dálky vypadá nejnadějněji, ale realita je opačná. Led je slabý, muselo by mrznout vydatněji. K zajímavostem patří i sousední obce Radkov a Radimovice, schválně, jestli to ke Košínskému potoku přitáhne některé bruslaře 🙂

Na rybníku u Konopiště si o víkendu také nezabruslíme. Na části je led, ale většinou samá voda.

Původní článek ze čtvrtku, 27. ledna: Pan Špůrek prozkoumal zamrzlé vodní plochy v okolí Želivi a zjistil, že Trnávka i Sedlice nabízejí ve čtvrtek příjemné bruslení na širokých náledích. Večer ale přišly srážky, zatím nevíme, zda déšť či sníh. Déšť by byl lepší.

Máme zprávy i z okolí Vídně. U hráze je voda, ale na většině plochy dostatečný led, ovšem na povrchu měkký, tudíž na bruslení bez předchozího mrazu nevhodný. Děkuji LM.

Na jihu má pěkný led Ktišský rybník. Není z největších, ale kdo by to neměl daleko, nechť se tam staví. Děkuji MS, i za úvodní fotku Ktišského rybníka.

Podle satelitu a průběhu teplot by měly být zamrzlé i některé zajímavé vody na západě. Nic bližšího nevíme, případný průzkum by mohl dopadnout nezdarem, tj. nalezením vody místo ledu.

Kanál v Račicích zcela roztál.

Zajímavě se vyvíjí Lipno. Led by snad i silný byl, ale povrch je nebruslitelný, ověřeno MS u Horní Plané. Podle frymburské webkamery se ale na některých místech led vyhlazuje. Bude-li pršet, a pak trochu přituhne, mohlo by se opět nechat bruslit i na Lipně. Budeme sledovat vývoj, zatím to rozhodně není na dálkové bruslení.

V pátek budu mít konečně čas bruslit, takže kdyby se někomu chtělo vyrazit a obrousit rez z ostří, tak v pátek někdy rozumně ráno jedeme.Má-li někdo zájem, nechť dá vědět.

Napsat komentář