Led nalezen

Tajemné jezero v Jizerských horách

Satelitní snímky ze Sentinelu 2 jsou pro bruslaře nezbytností. Pokud území neprokrývají mraky, Sentinel dokáže spolehlivě najít led. Kouká na to ale zdaleka, určit mocnost ledu a kvalitu povrchu neumí. Jen odliší led od vody a zasněženou plochu od nezasněžené. Terénní obhlídka posledních dnů nepřinesla žádané výsledky, až satelit napověděl, že Severní tajemné jezero bude s velkou pravděpodobností dostatečně zamrzlé.

Johozápadní břeh je jednak dobře dostupný, nordičtí bruslaři mohou využít přibližně mílovou, stále ještě dostatečně upravenou běžkařskou trať a po krátkém průchnodu ledem nacvaknout brusle. Kromě dostupnosti je jihozápadní břeh nejvíce chráněn před slunečním svitem, takže led je silný. Fenoménem této sezóny je to, že ještě nikdy nebylo třeba na led lézt po prkně či naskakovat. Zamrzlo je až k samému břehu.

O víkendu má být teplo, ale v neděli opět zavládnou mrazy. Bohužel i sněžení, máme jistou naději, že na rozmokvaném povrchu ledu by mohla mírnější vrstva roztát a do pondělí zmrznout na led. Zpět ke čtvrteční výpravě (26.3.): nástup tedy pohodlný, led silný, ale přijeli jsme v pokročilém dopoledni, tak se brusle místy zarývaly. Ne tak na ledu novém. Ač starý maximálně tři dny, už byl „jarní“, mramorovaný, šustící a v některých místech po poledni signalizoval rozpad na jehličky. Pokud se předpověď vyplní v mrazech a méně ve sněžení, bude třeba vyrážet velmi brzy. Mrazem ztuhlý povrch ledu bude hladký a několik hodin bezproblémového bruslení rozjasní toto divné jaro.

Nakonec ujeto 10km, z toho přibližně polovina obvodu, druhá polovina směrem k hrázi zvala bruslaře-otužilce a část dokonce nebyla vůbec zamrzlá. Ve čtvrtek bylo možné obbruslit okruh zhruba 6 km, zbytek dokroužen na úsecích nového mramoru hlavně v zátokách. Prvních jarních 10 km a k tomu dva metry z předchozího dne je v této sezóně nečekaný úspěch.

Barevně různorodý hladký led po celmé jihozápadním břehu
Led nalezen!
Zatím nejlepší část. Chtělo by to přijet velmi brzy ráno, ale po mrazivé noci. To by se dalo bruslit všude.
Zpěv mramoru – nový led sluneční svit okamžitě přeměnil v jarní mramor
Veškerý sníh se přeměnil na led, jen tu a tam nepřekážející zbytky sněhu
Vždycky jsem myslel, že čáry jsou jenom na hokejových kluzištích. Pohmatem určeno cca 10 cm.
Rozhraní starého ledu a čerstvého mramoru. „Jarní“ led vznikne z černého i za jeden slunečný den. Na mramoru se bruslilo nejlépe.
Mramorová zátoka v plné kráse
Po poledni daly některé přejezdy zabrat. Tady se vyhybáme roztálé prasklině.
Zalitý kus ledu zůstal tvrdý
3koda, že s námi nebyl TV. Tady by se neudržel. A ani by se nepraštil do holeně, led zůstal silný až na hranu. A také chybí vlétající labuť 🙂
Další mramor, zde nějakých třista metrů. I jeden bruslařč si vytvořil surfařskou vlnu, mnohokrát opakovaně, mramor stále držel.
Uvažujeme o podlaze do kuchyně, nespíš to vytěžím tady
Rozhraní mramorů, jen optické. Signalizuje noční přírůstky ledu. Vlevo starší, ale při bruslení nebylo znát, že by ten novější povoloval.
Už vím, koho chci naučit bruslit 🙂 Dva páry bruslí navíc doma mám, nemáte někdo vhodné boty na půjčení – také dva páry

V následujícím videu došlo k nezamýšlenému zachycení jevu, kterého si normálně nemáme šanci všimnout: při průjezdu těsně před kamerou je ve zlomku času za bruslí vidět čára, která velmi rychle mizí. Nejspíš je to ona tenká vrstva vody, po které brusle klouže, i když vysvětlení klouzání ledu je komplikovanější. V každém případě tam je a okamžitě mizí.

Napsat komentář