Když ještě v Čechách žili obři a byla otevřená Mrtvá ryba

Pochybnosti, varování i panika doprovázejí období nadnulových teplot. Ale když žili v Čechách obři (to je asi hodně dávno) a byla otevřená Mrtvá ryba (to si ještě vybavuji, dokonce i v roce 2020), to se to bruslilo, jako by to bylo ve čtvrtek, 21. ledna.

Solidní led u mostku v Červené Řečici

Na Vysočině napadlo dost sněhu, za obrů i před pár dny. Sníh bohužel napadl na led. A proto nám tolik nevadí obleva. Silný led zůstává, sníh taje buď tím, že ho olizuje teplý vítr, nebo proto, že voda vzlínající z prasklin v ledu ho rozpouští odzpodu. Přehrada Trnávka dává největší naději ze shluku nádrží kolem Želivi. Je nejméně chráněná proti větru. Tato sázka vyšla. Náleď obkružuje celou nádrž, při pravém břehu je po celou délku tvrdá, místy hrbolatá, ale ne zas tolik, aby se nedalo bruslit. Občas se rozlilo i odpočívadlo, větší plocha, kde se dá přešlapovat ve větších kruzích.

Díra po otužilcích zcela zamrzlá černým ledem, cca 15 mm, ale na to, že nemrzlo, jde o dobrý výkon

Hráz včetně výpustného objektu se obkreslí po náledi, levý břeh už tak dobrý není. Brusle se trochu boří na třetině délky, a to konkrétně blíže hrázi a potom u skal přibližně v polovině délky. Jde to překonat bruslením „v medu“. K zajímavým rozhovorům dochází, když jeden obr neví o přítomnosti toho druhého. Druhý ale ví, že tam ten první je, i tenkrát se používalo samomluvné zařízení. V pátek půjde na Trnávce bruslit také, tvrdé náledě zůstanou tvrdé, zasněžená plocha bude dvoják, ve kterém se bruslit nedá vůbec, ale jde to na běžkách. A nejspíš i o víkendu, kdy má být chladněji, takže by mohla ztuhnout celá plocha.

obr. 1
obr. 2
Mrtvá ryba …
… a zákazníci otevřené Mrtvé ryby. Nic nám nenechali, všechno maso sežrali.

Sedlice zatím na bruslení kvůli sněhu nejsou, Vřesník nevím, ale odhaduji, že v sevřeném údolí sníh vydrží déle. Pokud by tam někde byla i výrazně větší plocha, tak by zamrzlá nebyla, kromě malého kousku u mostu, ale tam je také sníh.

Němčice: tam se dá bruslit téměř na celé ploše, říkal jeden obr, který je ale obzvlášť odolný a vodomilný.

Jevanské rybníky: tam se nebruslilo jen za obrů, ale i ve čtvrtek. Nemáme k tomu bližší informace, ale zní to zajímavě.

Jde to jen takto, na ploše je všude dvoják.

Napsat komentář