Zimáky zavřeny, přírodní ledy otevřeny

Po mnoho let, možná už od „nepaměti“ se poprvé v sezóně bruslí na konci listopadu. Někdy i dříve, ale konec listopadu je nejzazší otevírání sezóny. Je ovšem důležité, aby v sezóně nebylo moc výpadků, takže největším přáním je, aby led vydržel aspoň do půlky dubna.

Koncem listopadu se ochladilo, ale pořád je kolem nuly nebo jen lehce pod. Jenom ve dvou místech mrzne: Novohradské hory a okolí Volar. Pohořský rybník nebo též Jiřicská nádrž se nachází nedaleko dobrovolné meteostanice v Pohoří. Nejméně dvě noci s -10 a ta na neděli -6, přes den teplota nevyleze přes nulu. To by mohlo na nezbytné 3 cm ledu stačit.

Po celou cestu z Prahy všude jenb vlnky, až kolem Kaplice aspoň část hladiny pokrýval led. O to větší překvapení bylo, že jsem při prvním bruslení sezóny nezaznamenal jediné zapraskání ledu, žádné kvílení či zpěv. Po celé ploše led nejméně 10 cm silný.

Vysvětlení úkazu je prosté, jak se ukázalo při celodenním bruslení. Mramorovaný led je typickým indikátorem oblevy či silného slunečního svitu – ten můžeme koncem listopadu vyloučit. Led na Pohořském rybníku už je dlouho, dokonce nejméně jednou z velké části roztál. Mramor se vyskytoval jen na malé části. U břehu jsem objevil místo propadu, lépe řečeno něco či někdo se propad čtyři metry od břehu, nebo se prolamoval od břehu, bylo to něco velké či větší než člověk. Prolomy vyder jsou nesrovnatelně subtilnější. To ale není podstatné, důležité je, že kdy, které se při prolamování dostaly na led, byly téměř roztálé, ale zůstaly na povrchu ledového příkrovu. Teď už i v tomto místě byl led neprorazitelné tloušťky. Je tedy pravděpodobné, že Pohořský rybník zamrzl už před několika týdny, rozmrzal a zase zamrzal. Povrch byl tak zahlazený, že před konečným zamrznutím na led ještě napršelo.

Nakonec se objevil i Mikuláš, týden před svým obvyklým příchodem na led 🙂

Metanové bubliny nás více potěšily než zahřály. Nejsou moc vydatné, ale několik malých ohýnků se podařilo, i na této fotce se dá zahlédnout plamínek.

Bruslitelný obvod Pohořského rybníka je 1200 metrů, led všude dokonalý, naházený nepořádek (šišky, klacky, kamení) jsem snad úplně odklidil. Nástup kdekoli, kromě přítoku, tam jsou místy oka vody. Nabrusleno: 59 km.

Pokud se nic mimořádného nestane, vyrazil bych znovu v úterý a zároveň prozkoumal i další novohradské nádrže, případně Weissensee, ovšem není Weissensee jako Weissensee 🙂

Napsat komentář