Sněžení a co dál?

Na počátku bylo jen několik milimetrů poprašku
Místy byl dokonce vidět led

Stalo se vám, že jste začali bruslit na ledě a skončili broděním ve sněhu? Přesně to se stalo 12. ledna 2021. Kyprý sníh samotné bruslení příliš neovlivňoval. Teplota kolem nuly způsobila občasné nalepení sněhu pod patou, čímž bruslař ztrácí stabilitu. Nalepování sněhu pod volnou patu nordických bruslí se dá zabránit namazáním podpatěnky i podrážky olejem či vazelínou, i krém na ruce v nouzi pomůže. Ale kdo může tušit, že se tak rozchumelí? Dokud ve sněhu vidíme vlastní brusle, k tomuto problému nedochází. Až když se brusle ztratí v bílém nadělení a zároveň teplota stoupne k nule nebo nad ni, začnou se pod patou tvořit zmrazky. To by byl ten nejmenší problém. Horší je, že v následujících dnech ve sněhu bruslit nepůjde. Jakmile se sníh usadí a zhutní, bruslení se stane nesnadným kvůli tomu, že vede čepel jinam, než vyžaduje brilatní styl dálkového bruslaře.

Záplavy neboli Turyňský rybník obvykle zamrzá lépe než většina středočeských vodních ploch. Zároveň je obvodem přes pět kilometrů dostatečně veliký pro bruslařský výlet. Zpestřením jsou ostrůvky a někdy zaplavené mokřiny po pravém břehu.

Později se začaly objevovat zřetelné stopy
… s podpisem

A jak to bude dál? Většina velkých vodních ploch a řek v nížinách zamrzlá není. Pokud přestane sněžit a začne mrznout, brzy bychom se mohli dočkat nových ledových ploch. Také může sníh na ledě roztát a opět zmrznout, čímž se obnoví dosud zamrzlé plochy. Dálkové bruslení nelze plánovat. Je třeba vyrazit, kdykoli led je. Třeba už za pár hodin na něm bruslení nebude možné. Zároveň platí, že rozmanitost české, moravské a slezské krajiny i rozdíly v počasí v různých regionech téměř vždy bruslení umožní. Snažíme se odhalovat místa, kde se bruslit dá a jsme vděčni za upozornění od místních zpravodajů.

Jak začínám zapomínat, tak jsem na Záplavách někde zapomněl nohy
Ostatní na tom nejsou o nic lépe
Nejsou nohy, už je to tak

Napsat komentář