Shrnutí prvního týdne bruslení v sezóně 2019/2020

Dlouhodobě přichází první bruslení na přírodním ledu na konec listopadu. Přd rokem se to povedlo, letos dvakrát těsně uniklo.

Prvním ledem, na kterém se bruslilo, byla přehrada Labská. Zcela jistě by to šlo už před Silvestrem, kdy k prvnímu bruslení nakonec došlo.

Během týdne se začala zajímavě vyvíjet situace na Lipně. I když mrzlo krátce, noční teploty neklesly pod -8 a denní byly nad nulou, zamrzlo celé jezero už ve čtvrtek, 2. ledna. V některých částech, zvláště u Nové Pece, by se bývalo dale vyrazit už dříve. V pátek už zesílil i poslední úsek od Přední Výtoně k hrázi, takže se podařilo jezero objet poprvé od roku 2008 – pokud tedy někdo neměl to štěstí někdy poté. Za obkroužení Lipna se považuje 100 a více kilometrů. V roce 2008 byly ideální podmínky (letos dvě zátoky, Kovářov a Lipno měly slabý led) a 115 km, což je asi maximum, kterého lze na Lipně dosáhnout, aniž by se kroužilo nebo jinak uměle přidávala vzdálenost.
V sobotu na led napršelo, přesto někteří úspěšně bruslili na vodě, hlavně kolem Horní Plané a dále k Peci.
V sobotu odpoledne vítr led vysušil, takže noční sněžení ledu neublížilo a dá se tam nadále dobře bruslit. V neděli vyrazily v hojných počtech na lipenský led i ledové jachty.

Bšhem cest na Lipno jsme pozorovali vývoj ledu na rybníce v Netolicích. Ve čtvrtek 3cm, v pátek 5-6 cm. A začali se ozývat bruslaři z Labutě u Blatné, Bezdrevu a dalších rbníků v jižních Čechách.

Podobně se vyvíjela situace i v Jindřichově Hradci a okolí. V pátek už se bruslilo na zrcadlových ledech.

V Jizerkách ve čtvrtek zamrzlo jezero Bedřichov, opět nádherně hladkým ledem. Podle zasněžených aut, které přijíždí ze severu odhaduji, že tam je asi zasněženo. Bruslení v Jizerkách je vzácné právě kvůli vydatnému sněžení, sníh tam potom obvykle vydrží až do jarního tání.

Podle neověřených zpráv se bruslilo i na rybnících Vysočiny. Bohužel bez dalších podrobností.

Všechny výše zmíněné ledy byly z podstatné části dokonale hladké.

Na začátku druhého týdne sezóny zůstává Lipno hlavním lákadlem a budeme hledat další zajímavé plochy. Velké přehradní nádrže v nižších polohách zatím zcela jistě zamrzlé nejsou a totéž platí o všech větších řekách.

Nikde z výše zmíněných míst ještě není led tak silný, aby se dalo bruslit bez rizika proboření. Zkušení dálkoví bruslaři si přibalí do batůžku ručník – doporučuji. Vyprošťovací bodce a další testovací či záchranné pomůcky jsou samozřejmostí.

Napsat komentář