Denně na bruslích – shrnutí druhého týdne sezóny dálkového bruslení

Sezóna se téměř přesně kryje s kalendářním rokem. Druhý lednový týden byl týdnem zahraničních návštěv. Dorazili bruslaři z Nizozemí, Švédska a USA. Bylo jim co nabídnout.

Lipno sice na začátku týdne zasněžilo, ale led zesílil. Zpočátku tenká vrstva sněhu nevadila, v úterý už zatuhla a přimrzla k ledu. Bruslit se dalo hlavně po okrajových náledích po obvodu jezera. Kromě náledě stály za pozornost nově zamrzlé nezasněžené mělčiny. Ve zbytku týdne sníh z povrchu ledu roztál. Na Lipno vyjely ledové jachty a ledoběžky – „koloběžky“ na nožích. Jejich „motory“ se připravují na etapový závod na Bajkale, tak se jim zamrzlé Lipno hodí.

Do středy byly sjízdné skoro všechny jihočeské rybníky, v úterý poskytovaly úchvatné bruslení na vodě. Koncem týdne už ale mrzlo málo či vůbec, v druhé půli je led příliš slabý.

Na Kokořínsku se stále drží hladký led na Podhradské tůni. Jde o menší plochu, zato v ledové kotlině. Mělká tůň nebudí takový respekt, dospělý člověk tak všude stačí. Zatím se led nepropadl a je pravděpodobné, že to tak vydrží. Harasov byl sjízdný ještě ve středu, led ve všech místech varoval. Koncem týdne rozhodně nezesílil. Harasov je hlubší, tak bude lepší počkat na případné ochlazení.

Rybníky v Podkrkonoší ve výškách kolem 500 metrů n.m. jsou bytelně zamrzlé. U rybníků je třeba vždy pečlivě proťukat každý zvlášť, stává se, že dva sousedící zamrzají každý úplně jinak. Podobně to bude v Lužických horách.

Zajímavým fenoménem je vodní dílo Němčice. V horní části jezera silný led, směrem k hrázi stabilně kolem 5 cm. Když se ve dne zvednou teploty nad nulu, led se stává křehkým. Pokud bude aspoň u země mrznout přes noc, je třeba se na Němčice vydat brzy ráno. O kus níže po proudu potoka se rozlévá další jezero. Pouhé dva kilometr od Němčic ale není vůbec zamrzlé ani v zátokách.

Pecka na závěr, ač osobně neověřena. Jisté Tajemné jezero vyznačující se dvojitým mostem pokrývá v okolí právě toho mostu nadějně silný led. Je pravděpodobné, že daleko se od mostu nedobruslí, přesto jde o překvapivé a povzbuzující zjištění.

Ve druhém týdnu sezóny došlo k několika potěšujícím událostem:
– návštěvy z ciziny se proháněly po našich ledech
– Redbull vydal vyprošťovací video, které samo o sobě není nikterak objevné, ale dodává sebedůvěru tolik potřebnou při vylézání z vody na led. Hlavním potěšitelným prvkem na videu je realistické uvedení tloušťky ledu pro bruslení jednotlivce, skupiny (např. hokej) i osobního automobilu. Snad to trochu nabourá uvádění nesmyslných hodnot, které tahají z klobouku ti, kteří na led nikdy nevstoupili.
– rozrostla se síť důvěryhodných ledových zpravodajů
– dálkoví bruslaři navázali spolupráci s ledoběžkaři
– dostal jsem se na led každý den

Kdyby se tu a tam někdo přihlásil se zprávami z Moravy, kde v týdnu mrzlo více než v Čechách, byl byl téměř dokonale spokojen.

Třetí týden nezačíná příliš vesele, přes noc mrzne málokde a kvůli pracovnímu vytížení není čas na led. V týdnu možná večerní či noční obhlídka okolí Dvojitého mostu a na víkend se snad počasí aspoň trochu ochladí.

Napsat komentář