29 dnů bruslení v řadě – shrnutí sezóny 2023/2024

První led sezóny 2023/2024 se objevil až začátkem prosince. Ne na dlouho, ale Mikuláš se na ledě projet mohl. Kolem Vánoc se nedalo bruslit nikde, jen koncem prosince na Labské ve Špindlu, ale led nestál za nic. Povrchem, síla byla dostatečná a dokonce se dalo docela pohodlně nastoupit po mohutných krách, kterými je Labská charakteristická kvůli kolísání hladiny.

Mikuláš na ledě, 2023

Pravý ráj začal až 8. ledna. Všude spousta vody, na vetší ledy bylo potřeba počkat. A právě 8. ledna začala dlouhá série bruslení převážně na prvotřídním nezasněženém ledu:

Den 1, 8.1.2024 Zaplavená louka v údolí Pšovky mezi Harasovem a Lhotkou. Zajímavé bylo, že jinak nejspolehlivěji zaledněný Kačírek byl zcela bez ledu.

Třetího dne už začalo být bruslení dostupné skoro pro každého. Pravděpodobně už zamrzly i veliké zaplaveniny u Staré Boleslavi, tam jsme se dostali až později. Zde ještě video z Konopiště.

4. den, 11.1.2024 už velká výprava na rybníky v Třeboňské pánvi, zvládli jsme jich 28 za den.

5. den bruslařský ráj na Hejtmanu, Staňkovském, Špačkovském, Zalté stoce a Rožumberku

O šestém dnu bruslí snad všichni, hladkým ledem je zamrzlá celá země. Nástupy snadné, led drží od krajů. Jen u přítoků jsou neobvykle dlouhé vodní jazyky. Začátkem ledna hodně pršelo, všechy toky, malé i velké, měly obrovské průtoky. Tento jev se udržel po cewlou sezónu. Řeky proto nezamrzly a na přítoky se muselo dávat pozor někdy i kilometr daleko.

Sedmý den přišla obleva a velmi vlhký sníh. Bruslení sníh neškodil a do odpoledne roztál. Ne všudel, ale v Polabí a dalších nízko položených ledech ano. Kvůli pracovním povinnostem jen ranní bruslení na Barabě. Mnoho lidí bruslilo téměř všude, když už byla něděle.

Den 7., 14.1.2024 Baraba
Zkušené vyváznutí z oblasti chatrného ledu, průlivy mezi tůněmi na Barabě, 14.1.2024

8. den, 15. ledna 2024, pracovní dny a pracovní povinnosti, tudíž dny bruslení za svitu Měsíce: Šeberák

Bruslení mezi krokodýly a hrochy, den 9.

A následuje den 13. a 14., putovní bruslení z Prahy na východ. Rybníky východně od Jindřichova Hradce, Telč, Lednice, Baťův kanál.

Telč si zaslouží vlastní obrázek. Jen večerní procházka po všech třech rybnících, na kterých Telč pluje. Led na bruslení nevhodný, protože ho zničila obleva. Místní bruslili, dokud to šlo, potom to bohužel příliš brzy přimrzlo. Ale i tak si stihli vypluhovat dráhy a plácky, na kterých se dalo bruslit, když většina ploch zůstala nerovná. Telč je město bruslení, nikde jinde jsem nikdy neviděl stopy tak intenzivního bruslení. Zasloužili by si hladký led v šesti měsících, jak by v našem podnebném pásu mělo být běžné.

Telč, 20.1.2024

V neděli opět na ledě, nejprve v Lednici. Na Zámeckém rybníku v parku bruslil každý, tam bylo vyloženě plno. Hned vedle na Staré Dyji už jsme byli sami. Libor Hnyk si ji nezávisle na nás objevil o chvíli později. Až zase bude na jižní Moravě mrznout, Stará Dyje v celém svém rozsahu by stála za výlet. Tentokrát jsme měli k dispozici jen kousek přes dva kilometry. I tak jedno z nejhezčích bruslení vůbec. Po poledni jsme přejeli na Baťův kanál. Tomu chybí spojitost. I kdyby mrzlo opravdu důkladně, stejně by se muselo obcházet.

Den 18., 25,1.2024 obtížný nástup na Šeberák: je teplo a prší, kraje odtávají, ale na ploše se bruslí dobře

Největší plocha sezóny, Lipno, den 21., 28. ledna 2024. Ač jsme zůstali jen na spojitém ledu, byl to obvod kolem 90 km. Po lednových deštích drželo Lipno stále vyšší hladinu a hlavně, na všech březích ležel bruslitelný led. Bruslili jsme z kopce či na boulích, podle toho, jak led vytvarovala zem pod ledem. K železničnímu mostu jsme se dostali na necelý kilometr, nad ním to nešlo vůbec, způsobil to silný průtok po lednových deštích. Úžina pod Frymburkem byla též neprůjezdná. Obcházet se nikomu nechtěla, led na spojité části byl luxusní. Nakonec všichni najeli hodně přes sto kilometrů a nikdy jsme na Lipně nebruslil v takovém rozsahu zátok. Kromě Rakouské, tam se nedalo, ani nebyla kromě krajů zamrzlá kvůli prudkému přítoku z potoka, který ji napájí.

… a mezitím v Praze, rybník Lipiny

Neděle, 28.1.2024, Praha, rybník Lipny
Den 23., 30.1.2024 Šeberák tentokrát už bez Měsíce

Poslední sobotní výlet 3. února. V normální sezóně bychom měli před sebou ještě dva měsíce, možná i dva a půl. Už byla silná obleva, ale bruslit se dalo. Je pravda, že na prvních dvou ledech severu bylo ke koupání blízko. Také se tam někdo vykoupal, jen nevíme kdo. Nepatřil do naší skupiny. I na Pískovně dosšlo k menšímu prolomení, nespíš kvůli tomu, že dotyčný bruslil na kanadách. Kanady mají kratší kontakt s ledem, a protože byl led hraničně tenký a nemrzlo, rozestoupil se. Bruslaři někdy dostanou dárek, tím bylo odpolední bruslení v lese. A také Kačírek s Harasovem stály za zastávku. Kačírek dokonce se zatím nejvyšší poznanou hladinou, dostali jsme se do míst, kde je obvykle mělké bahno, které zamrzání nepřeje. Tentokrát na něm ležel silný hladký led.

Smutný a předčasný konec sezóny, snad by bývalo ještě šlo bruslit aspoň na části Kačírku ještě 6. února. Dále už se dalo bruslit jen za hranicemi. Článek není ještě úplně hotový, poslední dny budou doplněny.

Napsat komentář